Poradnik dla graczy – jak zoptymalizować komputer do gier?

jak-zoptymalizowac-komputer-do-gier-1.jpg

Komputer do gry powinien być szybki, wydajny i najlepiej tani. Znalezienie takiego urządzenia nie jest jednak proste. Przed wszystkim dlatego, że wymaga podzespołów z górnej półki, aby móc zainstalować na nim najnowsze pozycje na rynku. Sprzęt musi mieć odpowiednią kartę graficzną i procesor, a do tego wystarczającą ilość pamięci RAM. Można kupić gotowe zestawy lub złożyć komputer z dostępnych w handlu komponentów. Na co w obu przypadkach warto zwrócić uwagę?

Komputer gamingowy to niezbędne narzędzie dla każdego pasjonata gier komputerowych. Urządzenia wyposażone są w najnowsze sterowniki, które zapewniają nie tylko wysoką jakość grafiki, ale również wydajność i zarządzanie energią. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie najnowszych gier z maksymalnymi ustawieniami graficznymi, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu.

Komputer do gier

Aby urządzenie działało bez żadnych przerw, powinno składać się z minimum 4-rdzeniowego procesora oraz wysokiej klasy karty graficznej, dzięki czemu uzyskasz obraz w jakości co najmniej 1440p lub 4K, co jest szczególnie ważne w grach z rozbudowaną fabułą. Ważne są pojemne dyski SSD i HDD, które umożliwiają szybkie zapisywanie zmian i wczytywanie kolejnych etapów gier. Płyta główna musi być kompatybilna z powyższymi podzespołami i zawierać wystarczającą liczbę wejść, aby można było ją rozbudować w przyszłości.

Komputer powinien być wyposażony w bardzo wydajne zasilacze komputerowe, co pozwala na uniknięcie przegrzania podczas intensywnych sesji. Kolejnym wyróżnikiem komputerów do gier jest ich specjalne oprogramowanie. Dzięki niemu możliwe jest dostosowanie ustawień graficznych i dźwiękowych w grach, co pozwala na uzyskanie jak najlepszego efektu w trakcie rozgrywki. Nie bez znaczenia jest system chłodzenia.

Komputer stacjonarny jest łatwiejszy w rozbudowie niż laptop. Dzięki temu możliwa jest sprawna optymalizacja oraz aktualizacja podzespołów i dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Chłodzenie komputera

Zadaniem układu chłodzenia jest monitorowanie temperatur wewnątrz sprzętu i neutralizowanie zbyt wysokiej temperatury. System wstępuje w kilku wersjach: chłodzenie wodne, powietrzem lub pasywne. Chłodzenie komputera jest stosunkowo proste w montażu, a specjalne oprogramowanie umożliwia jego stałe monitorowanie.

Układ dokładnie rozprowadza zimne powietrze po całym wnętrzu komputera. Dociera ono do trudno dostępnych miejsc, a specjalne filtry chronią sprzęt przed dostawaniem się kurzu oraz zabrudzeń. Chłodzenie komputera może być zamontowane w pozycji pionowej, dzięki czemu zajmuje minimalną ilość miejsca w środku obudowy.

Ulepszenia sprzętowe

Jeśli posiadacie kilkuletni komputer, a z różnych powodów nie planujecie kupna nowego, możecie zaopatrzyć starsze urządzenia w ulepszenia, które zezwolą na sprawną obsługę gier w kategorii AAA (Wiedźmin, GTA V, Assassins Creed, Shadow of Tomb Raider, Battlefield V lub Metro Exodus). Dobrze jest rozpocząć aktualizacje systemu od wymiany płyty głównej.

Wymiana płyty zwykle nie będzie mieć dużego wpływu na wydajność, ale od niej zależy funkcjonalność i zgodność z innymi podzespołami, np. procesorem, pamięcią RAM czy dyskiem SSD. Nowa płyta może nam dać np. zintegrowaną kartę WiFi lub Bluetooth, nowoczesne i szybkie porty USB, nowocześniejszą kartę dźwiękową.

Duży wpływ na możliwości komputera do gry może mieć wymiana procesora, który odpowiada za przetwarzanie danych i wpływa na płynność działania gier, zwłaszcza  wymagających intensywnych obliczeń, takich jak symulatory czy gry strategiczne. Warto pamiętać, aby był to model kompatybilny z płytą główną.

Aktualizacje systemu

Przy modernizacji powinniśmy zwrócić uwagę na wystarczającą efektywność chłodzenia i moc zasilacza. Najlepszym i najbardziej opłacalnym sposobem na poprawę osiągów w nowszych tytułach gier jest wymiana karty graficznej na mocniejszą. W ten sposób możemy uzyskać nawet kilkakrotny wzrost wydajności systemu.

Dobrym pomysłem na modernizację starszego komputera może być dołożenie lub wymiana pamięci RAM, np. 4 GB lub 8 GB. Pozwoli to poprawić komfort pracy z systemem, zwłaszcza przy korzystaniu z wielu aplikacji jednocześnie. Minimalna ilość pamięci RAM dla nowoczesnych gier to 16 GB, ale jeżeli chcemy grać w wyższych rozdzielczościach niż Full HD, to komputer powinien posiadać co najmniej 32 GB pamięci.

Przed operacją na RAM warto upewnić się, jaki standard pamięci wspiera dana płyta główna i czy na pewno ma dostępne wolne złącza. W starszych komputerach często można spotkać dyski typu HDD. Wymiana na dysk SSD znacząco przyspiesza ładowanie gier i systemu operacyjnego. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch dysków, czyli szybkiego SSD o pojemności 512 GB lub 1 TB w standardzie M.2, na którym zainstalowany zostanie system operacyjny, najczęściej uruchamiane aplikacje i ulubione gry oraz drugiego, którym najczęściej będzie pojemny dysk HDD do przechowywania danych.

Czyszczenie sprzętu

Regularne czyszczenie podzespołów i układu chłodzenia pozwala zapobiegać przegrzewaniu komponentów i spadkom wydajności. Niepotrzebne śmieci mogą spowalniać pracę urządzenia. Dbanie o komputer nie wiąże się z dużymi kosztami. Warto w tym celu skorzystać ze specjalistycznych programów lub aplikacji. Jeżeli nie czujemy się w tym pewnie, konserwację podzespołów można zlecić serwisowi komputerowemu.

Konieczne jest także regularne instalowanie aktualizacji do procesora oraz GPU, które bardzo często przygotowywane są z myślą o najnowszych premierach gier na PC. Jeżeli system operacyjny zaczyna wam szwankować, a uruchomione produkcje działają zbyt wolno, to dobrym sposobem jest defragmentacja dysku oraz przeinstalowanie Windowsa.

Face 2
Maciej Czerwiński

Od lat pasjonuję się nowoczesnymi technologiami, szczególnie sprzętem komputerowym. Testuję, recenzuję i doradzam w kwestii najnowszych urządzeń oraz rozwiązań technologicznych, pomagając innym wybrać najlepszy sprzęt do pracy i rozrywki. Moją misją jest ułatwienie zrozumienia technologii i pokazanie, jak może ona poprawić codzienne życie i efektywność.